САД и Велика Британија ќе имаат „специјални односи“

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со британската премиерка Тереза Меј ги потврди потребите од „специјални односи“ меѓу Вашингтон и Лондон.

Тој изјави дека со нетрпение очекува да работи заедно со Меј „околу заедничките цели и интереси во следните години“, соопшти Белата куќа.

Францускиот претседател Емануел Макрон, исто така, оствари телефонски разговор со британската премиерка, изразувајќи задоволство дека таа ќе продложи да биде близок партнер.

Тој ја покани да ја посети Франција наскоро и двајцата се согласија дека „силното пријателство меѓу двете земји е важно и ќе продолжи“.

Конзервативната партија на Тереза Меј победи на парламентарните избори во Велика Британија во четвртокот, но го загуби апсолутното мнозинство во Парламентот, освојувајќи 318 мандати во 650-члениот Парламент.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Полицаец на работа на стадион, за време на утакмица се туфка ли туфка, па на крај изнервиран станува и вика:
- Па добро бе мајку му стара, не може ли да ќутите и да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...