Подготвен декретот за прекин на трговијата на САД со партнерите на Северна Кореја

Министерот за финансии на САД, Стивен Мнучин соопшти синоќа пред новинарите дека доколку ОН не наложи нови санкции против Северна Кореја поради нејзините нуклеарни проби, тој веќе има подготвен указ кој треба да го потпише претседателот Доналд Трамп за прекин на трговијата меѓу САД и земјите што тргуваат со Пјонгјанг.

- Останува само декретот да се достави до претседателот за потпис, додаде тој.

Мнучин појасни дека со декретот тој ќе добие овластување да ја прекине трговијата и да воведе санкции против секој кој тргува со Северна Кореја.

- Претседателот ќе одлучи кога е вистинското време, давајќи одреден период на ОН да почне да дејствува во оваа насока, истакна Мнучин.

Во меѓувреме и јапонскиот премиер Шинѕо Абе и јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин се договорија да работат координирано за наметнување на нови, построги санкции кон Северна Кореја, пренесе ДПА. Двајцата лидери разговараа на маргините на Источниот економски форум во рускиот град Владивосток.

Абе и Мун изјавија дека ќе инсистираат Советот за безбедност на ОН да усвои резолуција која предвидува воведување „досега најтешки санкции, вклучувајќи прекин на доставување нафта“ против Пјонгјанг.

Абе и Мун, исто така, најавија дека ќе побараат од Кина и Русија да ги поддржат новите санкции.

Во предлог- резолуцијата од САД се бара замрзнување на сметките на севернокорејскиот лидер, нафтено ембарго за Северна Кореја, забрана на текстилниот извоз од Северна Кореја и вработување на нејзини работници во странство.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Како Талибанците одат на работа?
- Со авион, нормално.
- А како се враќаат од работа?
- Е, не се враќаат.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на некои места со остатоци од кашест снег по коловозите. Снег провејува на Попова Шапка. АМСМ препорачува...
Верски календар
На денешен ден
- Македонската православна црква денеска го...
1419.- Во Стогодишната војна меѓу Франција и...
1736.- Во Гринок, Шкотска, е роден Џејмс Ват,...
1747.- Роден е германскиот астроном Јохан Елерт...