Хејли: САД не сакаат војна со Северна Кореја

Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја, нагласувајќи дека Пјонгјанг сеуште не ја преминал онаа точка, од која нема враќање назад. 

Доколку Северна Кореја се согласи да се откаже од нуклеарната програма, таа може да ја спаси иднината на земјата. Ако докаже дека може да живее во мир, светот ќе живее во мир заедно со неа, истакна Хејли, откако Советот за безбедност на ОН гласаше за нови построги санкции против Северна Кореја.

Резолуцијата немаше да биде усвоена доколку не беа толку силни врските меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и кинескиот претседател Си Џипинг, додаде таа.
Кинескиот амбасадор во ОН Лиу Џиеји ја повика Северна Кореја да погледне сериозно кон очекувањата и волјата на меѓународната заедница и ги повика сите земји во конфликтот да ја зголемат самокотролата и да не ги зголемуваат тензиите.

Рускиот претставник Василиј Небензија нагласи дека неговата земја ги поддржува новите санкции против Пјонгјанг, бидејќи не ги прифаќа неговите нуклеарни амбиции и смета дека треба категорично да се реагира на последното нуклеарно тестирање.

Тој објасни оти Москва оценува дека мерките за финансиски притисок врз Северна Кореја практично се „исцрпени“, а понатамошните рестрикции би можеле да бидат еднакви на „обидот да се задуши“ економијата на земјата што може да предизвика голема хуманитарна криза.

Небензја изјави дека, игнорирањето на руско-кинескиот предлог за обновување на дијалогот со Северна Кореја, претставува „голема грешка“ на Советот за безбедност, наведувајќи дека усвојувањето на нови санкции наскоро ќе ги погоди невините цивили и нема да го намали финансирањето на нуклеарната и ракетната програма на Пјонгјанг.

Тој го повика генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш да помогне да се стигне до преговори, а не да се дејстува во санкции.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Врнежи од снег има на Попова Шапка, Маврово и на планинскиот премин Стража, но без забрани за...
Верски календар
На денешен ден
1821.- Прокламирана е независноста на Перу, со...
1871.- Франција капитилираше во војната со...
1878.- Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба...
1887.- Во Лоѓ, Полска, е роден Артур Рубинштајн,...