Вашингтон го предупредува Пјонгјанг: Ако дојде до војна, ќе бидете уништени

Вашингтон ги предупреди севернокорејските власти дека ќе бидат „целосно уништени“ доколку дојде до војна. откако Пјонгјанг ги тестираше новите интерконтинентални ракети со дострел до САД.На синоќешната вонредна седница на Советот за безбедност на ОН, американската амбасадорка во Светската организација Ники Хејли го повтори предупредувањето од Доналд Трамп до Пјонгјанг дека ќе бидат „целосно уништени“.

- Ако дојде до војна, бидете сигурни, севернокорејскиот режим ќе биде целосно уништен, истакна Хејли.

- Севернокорејскиот диктатор вчера донесе одлука која приближува до војна, а не не оддалечува од неа. Ние никогаш не баравме војна со Северна Кореја, и се уште не бараме. Доколку дојде до војна, тоа ќе биде поради постојаните акти на агресија, потенцираше американската амбасадорка, коментирајќи ја последната ракетна проба на Пјонгјанг.

Таа, исто така, побара од меѓународната заедница да ги зајакне санкциите против Северна Кореја.
Хејли истакна дека САД од Кина побарале да престанат да ја снабдуваат Северна Кореја со нафта.

Северна Кореја лансираше нов тип интерконтинентална балистичка ракета Хвасонг-15, која падна во Јапонското Море, а која има дострел до целиот континентален дел на САД.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил некој човек што имал папагал кој зборувал многу безобразни работи.
Еданш му иделе гости.
Папагалот го ставил во фриждер.
Арно ама гостите пиеле многу кока-кола.И кога...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози, во западните и југозападните делови од државата на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег по...
Верски календар
На денешен ден
1398.- Монголско-туранскиот војсководец Тамерлан...
1644.- Веднаш по полнолетството на престолот...
1709.- Родена е руската царица Елисавета...
1737.- Умре Италијанецот Антонио Страдивари,...