„Њујорк тајмс“: Нови докази во истрагата на САД за мешање на Русија во изборите

Американскиот весник „Њујорк тајмс“ објави нови мејлови од време на претседателската кампања во 2016 година во САД, кои покажуваат дека политичкиот оперативец Роџер Стоун му се претставил на тогашниот шеф на предизборниот тим на Доналд Трамп, Стив Бенон, како инсајдер на Викиликс.

Мејловите покренуваат прашње за истрагата на специјалниот обвинител Роберт Малер за мешање на Русија во американските избори – дали Стоун однапред знаел за плановите на Викиликс да објави хакиран материјал штетен за тогашната демократска кандидатка Хилари Клинтон.

Стоун тоа го негира, а мејловите не даваат дефинитивен одговор на тоа прашање, но преписката навестува дека тој сакал Бенон да го види како добро запознат со планови на Викиликс да објави документи што би влијаеле на предизборната кампања, наведуваат американски медиуми.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Возел камионџија и паишол на калуѓерка - автостоперка. Застапал ија примил во камионот. Кога се доближиле до целта и рекол дека мора да му плати за возењето. Калуѓерката му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
41.- Убиен е римскиот цар Гај Јулиј Калигула. Тој...
76.- Роден е римскиот цар Публиј Елиј Хадријан,...
1712.- Роден е Фридрих Втори Велики, пруски крал...
1732.- Роден е францускиот писател Пјер Огистен...