Вo Њујорк почнува судењето против Ел Чапо

Под засилени мерки за безбедност, денеска во Њујорк почнува судскиот процес против Мексиканецот Хоакин Гусман со прекар Ел Чапо, кој 25 години беше на чело на најголемиот наркокартел во светот и во 2017 година беше екстрадиран во САД, по две бегства во Мексико.



Според американските обвинители, Ел Чапо – кого го викаат „Малиот“ поради неговиот низок раст, е најмоќниот шверцер со дрога по Колумбиецот Пабло Ескобар, кој беше убиен во 1993 година. Ако 61-годишният Гусман биде прогласен за виновен, може да добие доживотна казна затвор.

Тој е обвинет дека од 1989 до 2014 година го водел картелот „Синалоа“, кој во САД внесол повеќе од 154 тони кокаин и огромни количини хероин, метамфетамини и марихуана во вредност од 14 милијарди долари.

Денеска зад затворени врати ќе почне изборот на поротници чии имиња ќе се чуваат во тајност и ќе добијат обезбедување, каква што е праксата кога им се суди на опасни криминалци.

По процесот, кој ќе трае околу четири месеци, поротата ќе треба да одлучи дали собраните докази се доволни за Ел Чапо да биде обвинет по 11-те обвиненија против него, вклучувајќи и обвиненија за шверц и продажба на дрога, поседување огнено оружје и перење пари. Тој се изјасни дека е невин.

Ел Чапо не е обвинет за убиства, но обвинителите тврдат дека постојат докази дека тој нарачал да бидат убиени најмалку 37 лица.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...