Одмазда на хакерите поради апсењето на Асанж

Бројот на обидите за хакерски упади во системите на еквадорските државни институции е двојно поголем откако Еквадор му го укина азилот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж.Според заменик министерот за телекомуникации на Еквадор, Патриси Реал, од минатата недела кога Асанж беше изнесен од амбасадата во Лондон, страниците на претседателството на Еквадор, на Централната банка и на Министерството за надворешни работи, меѓу останатите, се нашле дневно на удар 40 милиони пати од страна на хакерите.

Реал не обвини ниту една група за хакерските обиди за упад, бидејќи е многу тешко да се идентификуваат потенцијалните напаѓачи. Меѓутоа, тој нагласи дека хакерската група Анонимус објавила закана.

Еквадорскиот заменик министер додаде дека при обидите за упад не се украдени никакви податоци, но е отежнат пристапот на работниците и граѓаните до нападнатите страници. Тој нагласи дека Еквадор ќе добие помош за безбедност на интернетот од Израел.

Лондонската полиција го уапси Асанж на 11 април, откако еквадорските власти му го укинаа азилот. Претседателот на Еквадор Ленин Морено веднаш потоа го обвини Асанж дека Амбасадата му служела за шпионирање.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...