Eксперт на ОН: На светот му се заканува „климатски апартхејд“

Специјалниот известувач на ОН за екстремна сиромаштија, Филип Алстон, предупреди за можноста за појава на „климатски апартхејд”, каде што богатите луѓе ќе можат да платат за да избегнат глад, додека остатокот од светот ќе страда поради климатските промени.Алстон ги критикуваше чекорите преземени од страна на телата на ОН како „очигледно несоодветни”, нагласувајќи дека дури и ако се исполнат сегашните задачи, милиони луѓе ќе бидат осиромашени, јави Би-Би-Си.

Извештајот предаден на Советот за човекови права на ОН, предупредува дека најсиромашните во светот најмногу ќе бидат подготвени од зголемените температури и потенцијалниот недостиг на храна и конфликти што би можеле да ги придружуваат таквите промени.

Тој најавува дека земјите во развој ќе претрпат најмалку 75 проценти од трошоците за климатските промени, и покрај тоа што сиромашната половина од светското население „произведува“ само 10 проценти од емисиите на штетни гасови.

„Оние кои најмалку придонеле за емисиите на штетни гасови ќе страдаат најмногу”, наведува Алстон, додавајќи дека ефектите би можеле да го поништат 50-годишниот напредок што е направен во намалувањето на сиромаштијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...