Северна Кореја: Извршена проба на ракетен систем, а не на ракети

Северна Кореја денеска објави дека нејзиниот лидер Ким Џонг Ун го надгледувал првото тестирање на новиот ракетен систем што може да ја зголеми можноста таа земја да погодува цели во Јужна Кореја и тамошните американските воени бази.Тоа го соопшти севернокорејската агенција КЦНА, иако јужнокорејската војска соопшти дека од Северна Кореја биле лансирани две балистички ракети со краток дострел.

КЦНА нагласува дека Ким изразил задоволство од пробното лансирање и дека најновиот ракетен систем ќе има „голема улога“ во воените операции.

„Пробата научно потврди дека техничките податоци и карактеристики на новото ракетно вооружување од голем калибар достигнале нумерички вредности на својот дизајн и ја потврдиле борбената ефективност на целиот систем“, пренесува КЦНА.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...