Трамп: Никој не може да зборува во името на САД

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никој не е овластен во име на САД да разговара со Иран и истовремено го обвини францускиот претседател Емануел Макрон дека испраќа „помешани сигнали“ до Техеран по повод можни разговори.– Знам дека Емануел мисли добро, како и сите други, но никој не зборува во име на САД освен САД, порача Трамп на Твитер.

Американските медиуми посочуваат дека не е сосема јасно на која изјава на Макрон се однесува реакцијата на Трамп, но според одредени медиумски извештаи од неделава, Макрон го повикал иранскиот претседател Хасан Рохани на Самитот на Г7 овој месец за да се сретне со Трамп. Француски дипломат завчера ги демантираше таквите тврдења.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...