Кражбите преку криптовалути уриваат рекорди

Онлајн кражбите и измами со криптовалути ги уриваат сите претходни рекорди. Во првите шест месеци од оваа година украдени се 4,26 милијарди американски долари преку криптовалути, објави CipherTrace во редовниот извештај цитиран од „Форбс“. За споредба, вкупните кибер-кражби во 2018 година изнесуваа 1,2 милијарди американски долари.Огромниот раст оваа година се должи на зголемените вештини на хакерите, нагласува CipherTrace. Тие почнуваат да користат се пософистицирани тактики за заобиколување на заштитата на криптовалути, виртуелни паричници и други услуги што се некако поврзани со криптовалути или криптоактиви.

Бројот на компромитирани системи исто така се зголеми како резултат на инсајдерска помош.

Кражбите од класичните хакерски напади се исто така во пораст. Тие се 287 милиони долари за првите шест месеци од годината.

Анализата исто така покажува дека Биткоин е „најпосакувана“ криптовалута од страна на криминалците – 76 отсто од трансакциите на црните онлајн пазари. Таа криптовалута е искористена во 98 отсто од напади со крипто-вируси кои шифрираат компјутерски податоци и бараат откуп за дешифрирање.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...