Рохани: Разговорите со Вашингтон се бескорисни

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска зазеде пркосен став во однос на САД изјавувајќи дека „разговорите со Вашингтон се бескорисни“, додека нуклеарниот договор на светските сили со Иран дополнително се раситнува.Ваквиот коментар Рохани го даде во говорот во Техеран при претставувањето на новиот ракетен систем „Бавар-373“.

Рохани, исто така, кажа дека „сега кога нашите непријатели не ја прифаќаат логиката, ние не можеме да одговориме со логика“.

-Кога нашиот непријател лансира ракета против нас, ние не можеме да одржиме говор и да кажеме „ракетен господине Ве молиме немојте да ја гаѓате нашата земја и нашиот недолжен народ. Ве молиме, стиснете го копчето и уништете го проектилот во воздухот, рече иранскиот претседател. Иран ја развива својата воена индустрија од 1992 година, пренесуваат американските медиуми.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...