Болсонаро забрани палење на шумите во наредните 60 дена

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро потпиша уредба со која се забранува палење на шумите во наредните 60 дена заради добивање земјоделски површини, со цел да се спречи ширење на пожарите кои уништија делови од Амазонија.Периодот за забрана за палење на шумите се поклопува со периодот на суша, кога пожарите најчесто се случуваат. Инаку, со уредба е дозволено палење во некои случаи како оние кои се сметаат дека се здрави за растителниот свет и ако е одредено од староседелците.

– И илегално и легално палењето на шумите се случува во Бразил. Ќе биде вистински предизвик тие да се препознаат и разликуваат, вели екологот Џиангминг Џиао.

Според шумскиот законик на Бразил, на фармерите можат да подметнуваат пожари доколку имаат дозвола од властите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...