Нетанјаху: Можна е војна во Газа и пред изборите

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, по враќањето од Русија изјави дека во секој момент може да избие војна со екстремистичките организации во Појасот Газа.– Операција во Газа може да се случи секој момент, вклучително и четири дена пред изборите. Датумот на изборите не е фактор (за одлуката дали да се оди во војна), истакна Нетанјаху по средбата со претседателот на Русија, Владимир Путин во Сочи.

Нетанјаху и пред да отпатува за Русија предупреди на можноста од војна во Газа, истакнувајќи оти тоа е последна опција.

Израелските градови и села минатата недела повеќепати беа мета на ракетни напади од Појасот Газа, што предизвика израелски одмазднички напади од воздух. Поголемиот број истрелани ракети од Газа беа пресретнати од одбранбениот систем Железна купола.

Парламентарните избори во Израел ќе се одржат на 17 септември.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Доага Џејмс Бонд во Скопје и се запознава со еден стајлист...
--Бонд--Џејмс Бонд
--Геј--Сергеј…
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
42. п.н.е.- Римскиот политичар Марко Јуниј Брут...
1596.- Турската војска на султанот Мухамед ИИИ...
1764.- Во Париз умре Жан Мари Леклер, француски...
1817.- Роден е францускиот лексикограф и...