Повеќе од 30 светски лидери потпишаа апел за зачувување на климата

Повеќе од 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги покрена австрискиот претседател Александер Ван дер Белен во пресрет на конференцијата за глобалното затоплување на ООН, што ќе се одржи следната недела.Според Иницијативата за поголема климатска амбиција, „климатските промени се прогласуваат за клучен предизвик на нашето време“.

Во неа се додава дека „сегашната генерација е прва која сведочи за брзото покачување на температурите ширум светот и веројатно последната која има шанса ефикасно да се бори против заканата од глобална климатска криза“.

Во Иницијативата се повикуваат државите да дејствуваат „заедно, одлучно и брзо“.

Од канцеларијата на германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер се наведува дека тој е меѓу потписниците, како и францускиот претседател Емануел Макрон, израелскиот претседател Рувен Ривлин и холандскиот премиер Марк Рут.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...