Северна Кореја: Вежбите на САД и Јужна Кореја ги „гасат“ преговорите

Северна Кореја предупреди дека планираните воени вежби од страна на Соединетите Американски Држави и Јужна Кореја наредниот месец ќе се сметаат за „гасење на искрата од нуклеарните преговори“ помеѓу Вашингтон и Пјонгјанг.Од почетокот на нуклеарните преговори минатата година, САД и Јужна Кореја или откажаа или го намалија бројот на редовни воени вежби за да создадат простор за дипломатија, но Северна Кореја се уште смета дека нивната цел е да вежбаат инвазија.

Официјален претставник на Северна Кореја, Квон Џонг Гун ги обвини САД дека се обидуваат да продолжат со заеднички воени вежби со Јужна Кореја во декември.

Пјонгјанг „никогаш нема да остане нем набљудувач на непромислени воени потези, предупреди Квон.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Од што умре Вашата прва жена? - судијата го прашува осомничениот.
-Јадеше отровни печурки.
-А како почина вторта?
-И таа јадеше отровни печурки.
-Немојте да ми кажете дека и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1443.- Роден е италијанскиот свештеник Џулијано...
1560.- Умре францускиот крал Франсоа Втори, кој...
1771.- Во Падова умре Џовани Батиста Моргањи,...
1791.- Во Виена умре Волфганг Амадеус Моцарт,...