Трамп му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари

Американскиот претседател Доналд Трамп му предложил на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган договор вреден 100 милијарди долари со поволни услови за неговата земја, како и помош при решавање на прашањето за санкциите што Вашингтон планира да и ги наметне на Анкара во врска со испораките на руските ракетни системи „С-400“, соопшти американскиот весник „Вашингтон пост“.Според извори од администрацијата во Вашингтон, Трамп уште минатата недела му испратил писмо на Ердоган во кое му го кажал предлогот. Цел на иницијативата била подобрување на билатералните односи меѓу САД и Турција.

Според неименуваниот извор на весникот, администрацијата во Вашингтон смета дека системите „С-400“ се уште не се „пуштени во употреба” за Турција да не може „да има пристап до средствата за комуникација и одбрана на американскиот авион „Ф-35“. На тој начин Анкара може да се врати на програмата за производство на повеќенаменскиот ловец и да се избегнат ограничувањата.

Американските конгресмени веројатно ќе го критикуваат предлогот на американскиот претседател поради фактот дека многу конгресмени и сенатори го поддржуваат ставот за воведување санкции против Анкара согласно законот „За спротивставување на американските противници преку санкции“.

Според весникот, приближно истите услови Вашингтон веќе и ги предложил на Анкара и во октомври, кога сакал да ја запре нејзината операција во Сирија, но обидот беше неуспешен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Од што умре Вашата прва жена? - судијата го прашува осомничениот.
-Јадеше отровни печурки.
-А како почина вторта?
-И таа јадеше отровни печурки.
-Немојте да ми кажете дека и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1443.- Роден е италијанскиот свештеник Џулијано...
1560.- Умре францускиот крал Франсоа Втори, кој...
1771.- Во Падова умре Џовани Батиста Моргањи,...
1791.- Во Виена умре Волфганг Амадеус Моцарт,...