Трамп не испраќа свој претставник на сослушувањето за импичмент

Белата куќа потврди во писмо до спикерот на Одборот за правда во Претставничкиот дом дека претседателот Доналд Трамп нема да испрати својот претставник на расправата за отповикување пред тој Одбор.Советникот на Трамп, Пат Чиполоне, во писмото до демократот Џеролд Надлер наведува дека од тимот на Трамп „не може да се очекува да учествува во дебатата се додека не бидат именувани сведоци и не е јасно дали Одборот за правда ќе му дозволи на претседателот фер процес преку дополнително сослушување“.

Членовите на демократите во Одборот за правда се уште не го коментираа одбивањето на Белата куќа да учествува во дебатата, што би бил првиот случај на директно вклучување на Трамп во процесот на отповикување, чие прво рочиште ќе се одржи в среда.

Истражители од Конгресот испитуваат дали Трамп ја злоупотребил својата моќ со условување на американската воена помош на Украина со покренување истрага за синот на поранешниот потпретседател Џозеф Бајден, кој би можел да биде противкандидат на Трамп на претседателските избори во 2020 година, како и истраги за наводно украинско мешање на претседателските избори во САД во 2016 година.

Три одбори на Конгресот – за разузнавачки работи, за надворешни работи и за надзор би требало оваа недела да објават службен извештај за собрани докази откако парламентарците ќе се вратат утре од одмор поради Денот на благодарноста. Први во низата правосудни постапки ќе биде сослушувања правни експерти што е во согласност со постапката за отповикување на претседателот утврдена со американскиот Устав. Рочиштата пред одборот што е одговорен за подигнување какви било формални обвинувања против Трамп, се главен чекор кон можни обвинувања.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Ловат двајца рибари, не им гризе, си муабетат:
- А бе што имам дома жена, ружна, поружна - здравје!
- Немој бе така, жена ти е!
- Што бе жена, да видиш каква е згужвана у...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1503.- Роден е францускиот астролог Мишел де...
1546.- Роден е данскиот астроном Тихо Брахе, кој...
1788.- Умре германскиот композитор, чембалист и...
1799. - Умре Џорџ Вашингтон, американски...