Родители од 30 земји бараат мерки за климатските промени

Родители од речиси 30 земји денеска побараа од властите кои преговараат на самитот за климата во Мадрид да преземат итни мерки за намалување на влијанието на климатските промени во светот, со цел благосостојба на децата, кои се подложни на се поголемо загадување и природни катастрофи.Повеќе од 200 активисти на родителски групи од сите континенти потпишаа изјава во која се истакнува дека сегашната конференција за климата во Мадрид е „клучна шанса“ да се придонесе за намалување на глобалното затоплување за 1,5 степен Целзиусов.

Тие велат дека како родители се очајни што децата ги предаваат на „оштетен свет на работ на климатскиот хаос и колапс на животната средина“.

Според нив, со секоја минута политичка пасивност, се продлабочува климатската криза, се ризикуваат животите, здравјето и иднината на децата.

– Сега сме во критичен момент во кој секој испуштен јаглерод нè приближува до опасна климатска точка што може да ја уништи човечката цивилизација за нашите животи, предупредуваат групите за животна средина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Неискусна девојка го прашува момчето:
-Мили, какво ти е тоа испакнување на панталоните?
-Тоа е бубрег мила.
-Ох, толку сум загрижена за тебе. Да не имаш камен во бубрегот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1265.- Првпат е свикан англискиот Парламент со...
1327.- Англискиот крал Едвард Втори го принуди...
1649.- Заробениот крал Чарлс Први на крајот на...
1667.- По 13-годишните борби Русија ја порази...