Рохани потпиша: Пентагон на листата на терористички организации

Иранскиот претседател Хасан Рохани го потпиша денеска амандманот на законот, со кој Пентагон е ставен на листата на терористички организации.Станува збор за амандман на закон усвоен во Иран во април минатата година, со кој на листата на терористички организации се наоѓа Централната команда на САД и американското Министерство за одбрана.

Сега на таа листа се наоѓаат сите вработени во Пентагон и сите институции поврзани со него.

Иранскиот Парламент минатата недела ја прогласи американската војска за „терористичка организација“ како одговор на убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани во Ирак. На истата седница Парламентот одобри зголемен буџет за специјалната единица на Револуционерната гарда – Кудс, чиј командант беше Сулејмани.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Во болница влегува панкерка и се жали на болки во стомакот. Младава жена имала розова коса, еден куп тетоважи и обетки и чудна облека. Откако докторот утврдил дека има...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е со умерен интензитет и се одвива по претежно суви коловози. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1844.- Во Виена умрел Јернеј Копитар, словенечки...
1858.- Се родил холандскиот лекар Кристијан...
1938.- Основана е Словенечката академија на...
1941.- Британскиот премиер Винстон Черчил и...