Лавров: Убиството на Сулејмани ги надминува сите граници

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека убиството на иранскиот врховен командант Касим Сулејмани ги надминува сите правни и човечки граници.Тој оцени дека неговото убиство е само кулминација на илегалните потези на Вашингтон.

– Русија е против обидите за ескалирање на ситуацијата, без разлика од каде доаѓа, истакна Лавров.

Шефот на руската дипломатија додаде и дека Русија е против ескалирање на тензиите во Персискиот Залив.

– Не можеме да ги затвораме очите пред фактот дека се започна во моментот кога САД, пред неколку години, објавија дека сите проблеми во регионот се случуваат поради активностите на Иран, но и дека Техеран треба да престане да вежба влијание врз случувањата околу своите граници, нагласи Лавров на прес-конференција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Докторе со мојата жена нешто не е во ред. Секогаш кога водиме љубов таа бара да и платам по 100 марки.
-Тоа е ваша грешка, објаснува психијатарот.
–Нас ни наплатува по 250...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...