Сулејмани планирал напади и во БиХ, Бугарија, Турција

Една недела по убиството на генералот Касим Сулејмани, водачот на иранската Револуционерна гарда, Резолуција 466 беше поднесена во американскиот Сенат „за да се оддаде почит на припадниците на американската воена и разузнавачка заедница кои ја извршија мисијата за убиството на Касим Сулејмани“.

Тој беше убиен во акција на американската војска во Ирак со напад на беспилотни летала. Прогласен е за терорист од страна на американските власти, кој планирал напади врз американски граѓани.

Сулејмани, исто така, е одговорен за терористички напади во Ирак и Авганистан „во кои стотици американски граѓани ги загубија своите животи“.

Во резолуцијата се вели дека Сулејмани планирал „напади во Германија, Босна, Бугарија, Кенија, Бахреин и Турција“.

Во заклучокот на тој документ се вели дека „борбата против иранската Републиканска гарда, единицата„ Кудс “ и сите организации поврзани со нив кои претставуваат закана за националната безбедност на САД ќе продолжат“. Резолуцијата се уште не е усвоена, а во Сенатот имаат мнозинство републиканците.

За време на војната, наводно, Касим Сулејмани бил во Босна и Херцеговина, според новинарот на хрватскиот „Вечерњи лист“, Хасан Хајдар Диаб, јави Би-би-си.

„Секако дека бев, но многу одамна во 1993 или 1994 година. Каде и да им треба помош на муслиманите, јас сум тука“, рече Сулејмани во интервју за 2017 година за Диаб.

Пензионираниот генерал на иранската Револуционерна гарда, Саид Касеми во интервју за иранскиот државен портал Апарат во април 2019 година зборуваше за тоа дека со припадници на ИРГ бил во Босна во 90-тите и вршел обука на Бошњаци.

Според него, Иранците пристигнале во Босна со униформи на Црвената полумесечина.

Портпаролот на иранската Републиканска гарда Рамадан Шариф ги негираше тие обвинувања, тврдејќи дека личните станови на Касеми се во прашање и дека неговиот престој во Босна немал никаква врска со организацијата.

Иранската Црвена полумесечина исто така ги негираше тврдењата на Касеми и се закани дека ќе го тужи.

Касеми зборуваше за вмешаноста на ИРГ неколку дена по одлуката на Стејт департментот да ја прогласи воената единица како „меѓународна терористичка организација која поддржува милитантни групи ширум светот“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...