Интензивните дождови во Австралија помогнаа во гаснењето на пожарите

Интензивните дождови со грмотевици денеска ги смирија пожарите на австралискиот источен брег, што доведе до олеснување на уморните пожарникари и земјоделци кои со години се борат со сушата, но и на организаторите на Отвореното тениско првенство на Австралија во тенис кое почнува следната недела.Викторија, Нов Јужен Велс и Квинсленд државите кои се најтешко погодени од пожарите и сушата со нетрпение го дочекаа дождот, иако пожарната служба предупредува дека дождот нема да ги изгасне сите пожари.

Метеоролозите предвидуваат силно невреме во многу области погодени од пожарите, вклучувајќи ги и предели каде со години немало дожд, што до некаде ќе ја ублажи тригодишната суша.

Обилниот дожд делумно го исчистија воздухот во Австралија, но Сиднеј, Канбера и Мелбурн остануваат во првите 100 најзагадени градови во светот.

Австралија позната по својата недопрена природа и плажите од септември се бори со пожарите при што загинаа 29 луѓе и милиони животни, а уништени се повеќе од 2.500 домови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...