Ердоган ги обвини арапските земји за „предавство“

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази осуда за некои арапски земји за нивната поддршка за мировниот план за Блискиот Исток, претставен од САД, окфалификувајќи го нивното однесување како „предавство“.– Некои арапски земји кои поддржуваат ваков план вршат предавство на Ерусалим, како и на сопствениот народ и уште поважно, на целото човештво, изјави Ердоган пред своите сопартијци во Анкара.

Ердоган, кој е категоричен во бранењето на палестинските права, ги истакна Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Јордан.

– Особено Саудиска Арабија, вие молчите. Кога ќе ја прекинете тишината? Ако ги погледнете Аман, Бахреин и Абу Даби, ја гледате истата работа, рече турскиот претседател.

Американскиот претседател Доналд Трамп во вторникот објави детали за долгоочекуваниот план насочен кон решавање на израелско-палестинскиот конфликт, во кој се предвидува Ерусалим да остане „неразделен главен град“ на Израел.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...