СЗО: На светот му недостигаат шест милиони медицински сестри

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостигаат шест милиони медицински сестри.ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја истакна клучната улога на медицинските сестри кои го сочинуваат половина од медицинскиот персонал во светот.

– Медицинските сестри се ‘рбет на секој здравствен систем, изјави претседателот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, потсетувајќи дека медицинските сестри и сега се во првите борбени редови против Ковид-19.

Според извештајот на СЗО, бројот на медицински сестри е нешто под 28 милиони, а за пет години нивниот број до 2018 година порасна за 4.7 милиони.

„Но тоа за уште 5.9 милиони помалку од потребниот број“, пишува во извештајот.

Најмногу медицински сестри недостасуваат во сиромашните земји во Африка, Југоисточна Азија, Блискиот Исток и некои делови од Јужна Америка.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...