Активисти за човекови поднесоа тужба против Трамп

Американската унија за човекови права и многу други организации поднесоа тужба против американскиот претседател Доналд Трамп, врховниот државен обвинител Вилијам Бар и други високи функционери на администрацијата, за навреда и интервенција против мирни демонстранти во близина на Белата куќа минатиот понеделник, објави лондонски „Гардијан“.На тужбата и се приклучија, меѓу другите, и Вашингтонскиот комитет на адвокати за човекови права, Комитетот на правници за граѓански права и закони и адвокатската фирма Арнолд и Портер.

Тужбата е поднесена поради грубата интервенција на безбедносните сили против мирните и ненасилни демонстрации минатиот понеделник, со цел да му се овозможи на претседателот Трамп да се слика за медиумите во портата на историската црква Свети Јован недалеку од Белата куќа.

Судската постапка е поднесена во федералниот суд во Вашингтон, а подносителите посочуваат дека Трамп, заедно со другите функционери во администрацијата, ги „прекршил правата на демонстрантите кои се загарантирани со уставот, впуштајќи се во… незаконски заговор со цел кршење на наведените уставно загарантирани права“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плакат на бандера:
- Исчезнати се маж и куче... Награда за кучето.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1762. - Умре Џемс Бредли, англиски астроном. По...
1793. - Во Париз е убиен Жан Пол Мара, познат...
1837.- Кралицата Викторија Прва, како прв...
1930.- Во главниот град на Уругвај почна Првото...