Папата Франциск до крајот на 2020 година нема да патува во странство

Папата Франциск годинава не планира да патува во странство, соошти Светата Столица, наведувајќи дека пандемијата на коронавирусот е преголема опасност за неговото здравје.Програма на папата за патувања и онака беше речиси празна, бидејќи пред ударот на пандемијата во Италија беше планирано само едно негово службено патување, на медитеранскиот остров Малта, што беше закажано за крајот на мај, но подоцна и откажано.

Папата Франциск (83) има официјални покани да ги посети Ирак, Кипар, Индонезија и Црна Гора, а, исто така, тој самиот изрази желба да го посети Јужен Судан, каде што лично посредуваше во мировниот процес за завршување на граѓанската војна.

Првиот човек на канцеларијата за врски на Светата Столица, Матео Бруни, изјави дека ниту една од овие посети нема да се реализира во блиска иднина затоа што „Светиот отец годинава не планира патувања “.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето и вели на мајка си:
- Мамо, види, секојпат кога му давам на кучето колаче му се крева опашката.
- Сине, не му ги давај сите, чувај малку и за татко ти.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
138.- Умре римскиот цар Публиј Еилиј Адријан, кој...
1509.- Роден е Жан Калвин, верски реформатор,...
1559.- Умре францускиот крал Анри Втори, татко...
1774.- По шестогодишната војна меѓу Русија и...