ВИДЕО: Демонстранти се обидоа да урнат споменик на претседател на САД во Вашингтон

Демонстранти се обидоа да го урнат споменикот на Ендру Џексон, седмиот претседател на САД, синоќа во парк во близина на Белата куќа, но полицијата ги растера пред да успеат да го урнат со јажиња.

Демонстрантите се обидоа да ја уништат статуата на Џексон што се наоѓа на плоштадот Лафајет, едно од главните жаришта на судири меѓу демонстранти и полицијата.

Познатата бронзена статуа е последна во низата споменици кои демонстранти низ САД се обидоа да ги урнат откако невооружен Афроамериканец, Џорџ Флојд почина при полициско приведување кон крајот на мај. Станува збор за споменици на историски личности кои демонстрантите ги сметаат за расистички или поврзани со ропство. Цел на демонстрантите најчесто беа споменици на генерали на Конфедерацијата, но беа уништени и статуи на Кристофер Колумбо.

Трамп напиша на Твитер дека многу луѓе биле приведени за „срамен вандализам“ во паркот Лафајет и за оштетување на надворешниот дел од црквата Св. Џон на плоштадот Лафајет.

„Десет години затвор според законот за зачувување споменици на ветерани. Бидете внимателни“, предупреди Трамп.

Инцидентот се случи доцна синоќа кога демонстрантите, кои претежно носеа маски поради пандемијата, пробија речиси двометарска ограда поставена последниве денови за да го заштити споменикот во во центарот на паркот.

Десетици припадници на безбедносните сили интервенираа и ги растераа со палки и солзавец.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето и вели на мајка си:
- Мамо, види, секојпат кога му давам на кучето колаче му се крева опашката.
- Сине, не му ги давај сите, чувај малку и за татко ти.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
138.- Умре римскиот цар Публиј Еилиј Адријан, кој...
1509.- Роден е Жан Калвин, верски реформатор,...
1559.- Умре францускиот крал Анри Втори, татко...
1774.- По шестогодишната војна меѓу Русија и...