САД со дневен рекорд од 58.000 нови случаи на Ковид-19

Вашингтон, 9 јули 2020 (МИА) – Соединетите Американски Држави во текот на вчерашниот ден пријавија повеќе од 58.000 нови случаи на Ковид-19, што е глобален рекорд, односно најголем пораст забележан досега во една земја за еден ден.

Во летните денови, САД се соочуваат со зголемување на бројот на заразени, поради што многу држави се принудени да ги затворат баровите и плажите во обид да го намалат ширењето на вирусот.

Флорида пријави речиси 10.000 нови случаи, а Калифорнија и Тексас, секоја по 7.000 нови случаи.

Тенеси, Западна Вирџинија и Јута исто така бележат рекорди, а бројот на нови случаи се зголемува во 42 од 50 држави, покажа најновата анализа за случаите во последните две недели во споредба со две недели претходно. паг/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1624.- Францускиот крал Луј Тринаесетти го...
1826.- Умрел францускиот лекар Рене Теофил...
1863.- Во Париз умрел Ежен Делакроа, француски...
1899.- Во Лентостаун, во близина на Лондон, се ...