Гутереш го осуди мешањето на странски сили во Либија

Њујорк, 9 јули 2020 (МИА) – Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди дека мешањето на странски сили во Либија достигна „невидени размери“ и ги повика главните актери и нивните приврзаници да постигнат договор во врска со прекинот на огнот и мировните преговори.

На виртуелен состанок на Советот за безбедност на ОН, Гутереш истакна дека мисијата на ОН во Либија е да преземе мерки со цел да спречи ескалација на конфликти, вклучително и формирање на можна зона без армијата, оценувајќи ја актуелната состојба како мрачна.

Гутереш истакна дека во периодот од 1 април и 30 јуни, во Либија загинаа најмалку 120 цивили, а 254 се ранети, што е за 172 проценти повеќе отколку во првиот квартал од годината.

Состанокот на Советот за безбедност на ОН се одржа шест месеци откако лидерите на 11 светски сили и други засегнати страни во долгата војна во Либија се согласија на конференција во Берлин дека ќе го почитуваат ембаргото на оружјето на ОН, што го прекршле многу пати и дека ќе ја прекинат воената поддршка на завојуваните страни и од нив ќе побараат прекин на огнот.

На виртуелниот состанок на Советот за безбедност на ОН одржа говор и Жосеп Борел, високиот претставник на Европска унија за надворешна политика и безбедност.

Борел истакна дека сите присутни на конференцијата во Берлин ветија дека ќе придонесат за смирување на ситуацијата во Либија и дека сега е време своите зборови да ги спроведат со дела, потенцирајќи дека поддршката за завојуваните страни во Либија мора да престане. ки/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...