Аргентина и Индија со рекорден број новозаразени за 24 часа

Аргентина втор ден по ред соопшти за рекорден број нови случаи на новозаразени со коронавирусот.

Претходниот ден, потврдени се 5.782 нови случаи на инфекција во Аргентина, додека во вторникот имаше 5.344, соопшти Министерството за здравство.Вкупниот број на потврдени случаи на коронавирус во Аргентина е 141.900. Уште 98 лица починаа во последните 24 часа, а вкупниот број на смртни случаи од почетокот на епидемијата е 2.588.

Повеќе од четири милиони случаи на Ковид-19 и речиси 175.000 смртни случаи се потврдени во Јужна Америка и Карибите до средата. Потврдени се вкупно 4.026.527 случаи на Ковид-19 во 33 земји во регионот. Починале 173.398 лица.

Индија денеска го забележа новиот најголем број потврдени случаи на инфекција со новиот коронавирус за еден ден. Регистрирани се 45.720 новозаразени лица, што го зголеми бројот на потврдени случаи на инфекција во таа земја на 1.238.635.

Во претходните 24 часа починаа 444 лица, а вкупниот број на смртни случаи од Ковид-19 е 29.861. Индија е трета земја во светот во однос на бројот на заразени, по САД и Бразил.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Колегите го прашуваат Трпе што и земал на девојката за роденден.
- А бе имаше само 500 денари во новчаникот, да имаше повеќе и тие ќе и ги земев.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...