Ким: Нуклеарното оружје ја гарантира безбедноста и идината на Северна Кореја

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун изјави дека повеќе нема да има војна благодарение на нуклеарното оружје, што ја гарантира безбедноста и идината на земјата и покрај несмалениот надворешен притисок и воени закани, објавија денеска севернокорејските медиуми.Ким тоа го изјави на вчерашното одбележување на 67-годишнината од завршување на Корејската војна, што траеше од 1950 до 1953 година. Во 1953 година потпишано е примирје помеѓу Северна и Јужна Кореја, но мировниот договор се уште не е потпишан, поради што двете држави технички и понатаму се во војна.

Тој додаде дека Северна Кореја развила нуклеарно оружје за да се стекне со „апсолутна сила“ со цел да спречи повторен вооружен судир.

– Сега сме способни да се одбраниме од каков било облик на притисок со висок инетнзитет и воени закани од империјалистите и непријателските сили. Благодарение на нашата сигурна и ефикасна самоодбранбена нуклеарна сили нема повеќе да има војна и безбедноста и иднината на нашата земја се цврсто, засегокаш загарантирани, посочи Ким.

Тој вчера ги посети националните гробишта и на воените официри им додели трофејно оружје по повод 67-годишнината од завршување на Корејската војна.

Државната новинска агенција КЦНА објави дека Ким ги посетил Гробиштата на мачениците од татковинската ослободителна војна во предградието на Пјонгјанг, каде се погребани загинатите во Корејската војна.

Ким на офицерите им додели комеморативни пиштоли „Паекустан“, наречени по светата планина во Северна Кореја.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...