ОН бара независна истрага за експлозијата во Бејрут

Канцеларијата на ООН за човекови права побара да се спроведе независна истрага за експлозијата во Бејрут и порача дека „мора да се слушнат повиците од жртвите за да ги изведат одговорните пред лицето на правдата“.Портпаролот на Високиот комесар на ООН за човекови права, Руперт Колвил рече дека има потреба меѓународната заедница да ја засили помошта за Либан со брзо реагирање и постојан ангажман.

Тој додаде дека Либан се соочува со тројна трагедија – социоекономската криза, Ковид-19 и експлозијата на амониум нитрат, што во вторникот го погоди главниот град на таа земја.

Колвил, исто така, повика да се почитуваат сиромашните и најзагрозените додека се врши обновата на Бејрут и Либан и ги повика либанските лидери да го надминат политичкиот застој и да одговорат на потребите на населението.

Бројот на загинати во експлозијата во пристаништето во Бејрут се искачи на 154, објави државната новинска агенција ННА, повикувајќи се на либанскиот министер за здравство Хамад Хасан.

Во експлозијата се повредени околу 5.000 луѓе.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му вели жената на мажот;
"На еден питач му дадов цела чинија супа и сто денари."
"И тој ја изеде таа супа?"
"Да."
"Е, тогаш ги заслужил тие сто денари."
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
331 п.н.е.- На реката Тигар, во Месопотамија,...
480. п.н.е.- Во поморската битка кај островот...
1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан...
1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист...