Индонезија почна со тестирање на кинеска вакцина против коронавирус

Индонезија денеска почна со тестирање на вакцина против коронавирус, изработена од лабораторијата Синовац Биотек, на 1.600 волонтери.Наречен Коронавак (Coronavac), таа е една од ретките вакцини во последната фаза од клиничките испитувања пред да добие дефинитивно одобрение за употреба. Тестирањето на вакцината е предвидено да трае до февруари.

Вакцината во исто време се тестира на 9.000 волонтери во Бразил, втора најтешко погодена земја од пандемијата на коронавирусот по САД.

Гувернерот на провинцијата Западна Јава, која има најмногу население во Индонезија, е еден од 1.620 лица кои треба да учествуваат во клиничките испитувања на вакцината, кои се предвидени да траат до февруари.

Доколку по овие тестови се покаже дека вакцината не е опасна и е ефикасна, индонезиските власти предвидуваат дека ќе произведат голем број дози за тој голем архипелаг со 270 милиони жители.

Индонезискиот претседател Џоко Видодо денеска ја посети фабриката во градот Бандунг во центарот на островот Јава, која ја води државната фармацевтска компанија Био Фарма, која треба да ја произведе вакцината.

– Уште еднаш потенцирам дека заканата од Ковид-19 нема да заврши сè додека не се вакцинираат сите Индонезијци, нагласи Видодо.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша во продавница.
- Добро утро, имате маргарин?
- Имаме "Добро утро"!
- Добро утро, имате маргарин!!?
- Имаме "Добро утро"!!!!!
- Добро утро, имате маргарин!!!!?
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...