Азиските земји се подготвуваат за агресивна вакцинација против грип

Нешто порано од вообичаеното, некои азиски земји подготвуваат агресивни кампањи за вакцинација против грип, стравувајќи дека избувнувањето на епидемијата на грип истовремено со новиот бран од Ковид-19 во текот на есента и зимата може да ги преоптовари нивните здравствени системи.Во Јапонија, здравствените власти подготвуваат 31,2 милиони вакцини против грип, што е за седум проценти повеќе од минатата година, односно најмногу од 2015 година.

Јужна Кореја за своите граѓани ќе обезбеди 30 милиони вакцини против грип, што е за 20 проценти повеќе од минатата година. Околу 19 милиони лица, или третина од вкупното население, ќе бидат вакцинирани бесплатно, додека, за споредба, лани против грип беа вакцинирани 13,8 милиони Јужнокорејци.

Во некои делови на Кина има зголемен интерес кај населението за вакцинирање против грип, иако во таа земја генерално оваа операција не е бесплатна, а властите во Тајван веќе најавија дека ќе обезбедат бесплатно повеќе од шест милиони дози вакцина против грип.

Во Австралија, која е дел од азиско-пацифичкиот регион, властите веќе обезбедија 16,5 милиони дози од ваквите вакцини, наспроти ланските 13,2 милиони.

Британските медиуми наведуваат дека сличен тренд постои и во Европа и САД, а американските фармацевтски компании се очекува годинава да обезбедат околу 200 милиони вакцини против грип или околу 20 проценти повеќе од вообичаеното.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...