Мадуро: САД се закана за светскиот мир

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро во говорот пред Обединети нации оцени дека САД се закана за мирот во светот.

– САД се најсериозна закана со која се соочува нашиот мултиполарен и мулитицентричен свет, обвини Мадуро, додавајќи оти администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп јасно покажува презир кон мултилатеризмот.

Мадуро истакна и дека Венецуела „е под постојан напад од империјата САД“ и побара укинување на санкциите кои се воведени со цел да се смени власта во Каракас.

И самопрогласениот привремен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо се обрати до меѓународната заедница преку видео порака емитувана на социјалните мрежи.

– Мадуро воопшто не сака да ја реши економската, социјалната и политичката криза, наведе Гуаидо.

Тој го обвини Мадуро за прогон на политичките противници и кршење на човековите права.

– Ние бараме помош од меѓународната заедница. Дојде време за одлучна акција, истакна опозицискиот лидер.

Гуаидо и Мадуро водат борба за превласт од почетокот на 2019 година. Голем број држави, меѓу кои САД и Германија го признаа Гуаидо за легитимен привремен претседател на Венецуела, но Мадуро има поддршка од армијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
* * *
Си биле две крави, едната рекла Муууууу, што рекал другата?
- Пу, ми го зема зборот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на авиоконтролорите
1632.- Роден е англискиот архитект Кристофер...
1728.- Пожар уништи поголем дел од Копенхаген.
1784.- Роден е англискиот државник Хенри Џон...