Помпео: Уште шест кинески медиуми означени како странски мисии

Вашингтон, 22 октомври 2020 (МИА) – Државниот секретар на САД, Мајк Помпео изјави дека Стејт департментот означил уште шест кинески медиуми како странски мисии и објасни дека овој потег има за цел „потиснување на комунистичката пропаганда“.

Помпео на прес-конференција рече дека Соединетите Американски Држави утре ќе започнат дијалог за Кина со Европската унија.

Тој додаде дека во недела ќе отпатува за Индија, Шри Ланка, Малдиви и Индонезија и изрази надеж дека на состаноците ќе има дискусии за тоа како „слободните нации можат да работат заедно за да се спречат заканите од Кинеската комунистичка партија“.

Според него, Стејт департментот ги обележал Yicai Global, Jiefang Daily, Xinmin Evening News, Social Science in China Press, Beijing Review и Economy Daily како редовни мисии, со што бројот на медиуми со ваква ознака се зголеми на 15.

Помпео рече дека овој потег е дел од напорите да се спречат „обидите за кинеска комунистичка пропаганда“ во САД.

– Ние не поставуваме никакви ограничувања на она што овие медиуми можат да го објавуваат во САД. Ние едноставно сакаме да обезбедиме дека Американците и корисниците на информации можат да разликуваат вести за слободен печат од пропаганда дистрибуирана од самата Кинеска комунистичка партија, објасни Помпео.

Главниот уредник на кинескиот весник „Глобал тајмс“, Ху Ксијин, напиша на Твитер дека Соединетите Американски Држави „претерале“ и дека Кина ќе возврати.

„Сè додека кинеските медиуми трпат вистинска штета, Пекинг сигурно ќе возврати, а работата на американските медиуми во Кина може да биде вклучена во списокот на одмазда“, напиша Ксијин.

Стејт департментот побара од кинеските медиуми да се регистрираат како странски мисии, а во март објави дека го намалува бројот на новинари кои имаат дозвола да работат во американските дописништва на најголемите кинески медиуми од 160 на 100.

Како одговор, Кина протера десетина американски дописници за „Њујорк Тајмс“, „Вол Стрит Журнал„ од Њуз Корп и „Вашингтон Пост“.

САД, исто така, минатиот месец соопштија дека ќе бараат од кинеските дипломати да добијат одобрување од Стејт департментот пред да ги посетат универзитетските кампуси во САД или да одржат културни настани со над 50 лица надвор од мисијата. паг/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што се случува кога две плавуши трчаат една кон друга?
- Се крши огледалото.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1799 - Умре Пјер - Огистен Карон де Бомарше,...
1800.- Умре рускиот генералисимус Александар...
1803.- Велика Британија и објави војна на...
1804.- Наполеон Бонапарта се прогласи за цар на...