Помпео: Кина е предатор

Коломбо, 28 октомври 2020 (МИА) – Американскиот державен секретар Мајк Помпео за време на денешната посета на Коломбо изјави дека Комунистичката партија на Кина направила „лоши работи“ за Шри Ланка.

Тој изјави дека Кина е предатор.

– Почнувајќи од лошите работи, кршење на суверенитетот и безаконие на копно и на море, Комунистичката партија на Кина е прав предатор, додека САД имаат целосно поинаков приод. Доаѓаме како пријатели, како партнери, истакна Помпео на пресконференцијата во главниот град на Шрил Ланка, Коломбо.

Американскиот државен секретар е во посета на азиските држави, со цел да придобие повеќе сојузници против Пекинг. ми/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Како чука срцето на една плавуша.
- Тупа-глупа, тупа-глупа, тупа-глупа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...