Pfizer: Нашата експериментална вакцина против Ковид-19 е ефикасна 90 отсто

Фармацевтската компанија Pfizer денеска соопшти дека нивната експериментална вакцина против Ковид-19 има ефикасност од 90 отсто. Таквото трвдење тие го темелат врз основа на првични податоци од голема студија.Тие тврдат дека немало сериозни несакани ефекти.

– Денеска е одличен ден за науката и човештвото. Првиот сет резултати од нашето испитување на вакцината против Ковид-19, од фаза три, дава првични докази за можноста на нашата вакцина да спречи Ковид-19, изјави Алберт Бурла, претседател и извршен директор на Pfizer.

Во испитувањата во третата фаза учествуваа повеќе од 43.000 луѓе. Бионтех најави дека заедно со Pfizer најверојатно идната недела ќе побатра дозвола од американската Агенција за храна и лекови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден ден се изгуби жената на поглаварот и ние ја најдовме. Тој ни даде да и се качиме по еднаш. Другиот ден се изгуби жената на врачот, ние ја најдовме и тој ни даде да и се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по влажни патишта, а на некои повисоки места ина остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на ЈП „Македонија...
Верски календар
На денешен ден
1500.- Шпанскиот морепловец Висенте Ханес Пинсон...
1531.- Португалија ја зафати катастрофален...
1788.- Британски бродови со првите доселеници од...
1823.- Умре англискиот лекар Едвард Џенер,...