Хонг Конг: Кој ќе одбие тестирање за Ковид-19, ќе се соочи со драстични казни

Вчера во Хонг Конг почна задолжително тестирање за Ковид-19 за високоризичните групи, а оние кои ќе одбијат да се тестираат се соочуваат со затворска казна до шест месеци.Направена е градација на казните, така што избегнување на прво тестирање се казнува со парична казна од околу 257 американски долари. Секое следно одбивање на тестирање може да резултира со парична казна од повеќе од 3.000 американски долари или шестмесечна затворска казна.

Владата во саботата објави нови мерки со цел спречување на она што Хонг Конг го нарекува четврти бран на ширење на коронавирус, што влијае на лицата со висок ризик и секој што ќе дојде во контакт со нив. Секое такво лице мора да се тестира.

Според новите правила, лекарите ќе можат да побараат од пациентите кои имаат симптоми на болеста да бидат тестирани. Овој потег се должи на зголемувањето на бројот на увезени случаи на заразени со коронавирусот, како и на локалното ширење меѓу луѓето кои се епидемиолошки поврзани.

Од денеска, услужните активности, кои неодамна продолжија со нормално работење, повторно ќе се соочат со ограничувања. Баровите, клубовите и рестораните ќе мора да го намалат капацитетот на пополнетост од 75 на 50 проценти и нема да им биде дозволено да работат по полноќ. Во барови и клубови на една маса ќе може да има максимум две лица, а во ресторани четири.

Туристите кои доаѓаат во Хонг Конг и не пристигнуваат од Кина, Макао или Тајван ќе треба да поминат две недели во карантин во хотел.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...