„Гардијан“: Во САД со прогнози за стотици илјади жртви на Ковид-19 поради хаос со вакцинацијата

САД не наидоа на проблем со достигнување на 20 милиони случаи на коронавирус, наспроти целта на федералната влада за вакцинирање на 20 милиони луѓе до крајот на 2020 година, што се покажа како сериозен проблем. Помалку од три милиони Американци се вакцинирани до крајот на 2020 година. Дистрибуцијата на вакцините редовно се опишува како „хаос“, објави Гардијан.

Повеќе од 10.000 луѓе починаа во САД само во последните три дена од 2020 година, со што смртните случаи во земјата од коронавирус достигнаа скоро 350.000. Рекордно високо ниво – 3.700 починаа за 24 часа минатата среда.

Доколку имунизацијата продолжи со сегашното темпо, може да бидат потребни месеци, па дури и години за да се исполнат целите за вакцинација на повеќето Американци. И, ако ова одложување трае со месеци, тоа може да доведе до смрт на уште неколку стотици илјади Американци.

Анализата на Ен-Би-Си претходно оваа недела откри дека со ова темпо ќе бидат потребни скоро 10 години да се вакцинираат доволно Американци за да се преземе контролата врз епидемијата.

САД се соочуваат со проблеми со имунизација поради недостиг на финансии и нерешена логистика. Јавното здравство во САД страда од хронично недоволно финансирање, наведува Гардијан.

Локалните и државните власти веќе долго време ја предупредуваат федералната влада дека се потребни над осум милијарди долари дополнителни средства за изградба на инфраструктура за имунизација. Наместо тоа, Белата куќа одвои само 340 милиони долари за вакцинирање.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...