„Модерна“ најави поголемо производство на вакцини

Компанијата „Модерна“ најави зголемување на минималното производство на вакцини за 100 милиони дози.Наместо плановите за производство на најмалку 500 милиони дози вакцини во 2021 година, Модерна најави дека долната граница на производство ќе биде 600 милиони дози.

Со оглед на тоа што на САД им требаат големи количини, компанијата одлучи да инвестира во нови производствени капацитети и да ангажира дополнителна работна сила со цел да произведе и испорача максимум една милијарда дози оваа година.

Досега се испорачани 18 милиони дози во САД како дел од вкупната нарачка од 200 милиони, а компанијата, исто така, потпиша договор со канадската Влада за набавка на 40 милиони дози вакцини.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...