СЗО: Речиси пет милиони новозаразени од Ковид-19 во светот минатата недела

Бројот на заразени од коронавирус во светот се зголеми во текот на минатата недела за речиси пет милиони, што е рекорден број за една седмица од почетокот на пандемијата, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).Како што е наведено, од 4 до 10 јануари во светот се регистрирани 4.953.758 нови случаи, а во истиот период починале 85.436 лица.

Претходниот седумдневен рекорд е забележан од 14 до 20 декември, кога бројот на новозаболени изнесувал 4.612.790.

Во текот на минатата недела во Северна и Јужна Америка е потврден најголем број на новозаразени случаи, 2,5 милиони, а починале 38.000 пациенти. Европа забележи 1,8 милиони нови случаи на Ковид-19 и 36.000 починати.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се вратил Мујо од партиски состанок потечен во двете очи.
"Што се случи?"- го прашале.
"Па, знаете, партискиот состанок беше многу долг..."
"И ?"
"Јас седев зад...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...