Кина одобри тестирање на уште 16 вакцини против Ковид-19

Кинеската Влада одобри клинички да се тестираат уште 16 вакцини против Ковид-19, а шест од нив веќе ја поминале третата фаза, објави „Чајна дејли“.Кина веќе има две вакцини кои ги продава ширум светот, а околу 40 милиони граѓани веќе примиле вакцина. Кина веќе продаде 440 милиони дози во најмалку 27 држави, а најави дека ќе обезбеди 10 милиони вакцини против Ковид-19 за глобалната инцијатива за дистрибуција на вакцините КОВАКС.

Светска здравствена организација (СЗО) најрано во март би можела да донесе одлука за одобрување на вакцините на „Синофарм„ и на „Синовак“. Бразил, Индонезија, Турција и Обединети Арапски Емирати веќе ги одобрија вакцините на „Синофарм“ и на „Синовак“.

Додека вакцината на „КанСино Биолоџиг“ веќе е одобрена за употреба во кинеската армија. Ниту една од трите компании не објави податоци за ефикасноста на своите вакцини.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си одат тројца будали по железничка пруга и едниот вели:
-колку долги се овие степеници, бреее, крај немаат
Вториот вели:
-абе остај што се долги, па и оградава ја ставиле...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...