Египет бара милијарда долари компензација за Суецкиот канал

Египет најверојатно ќе побара компензација во износ од над милијарда долари поради штетата што и е нанесена на земјата во текот на процедурата за поместувањето на товарниот брод „Евер Гивен“ што го блокираше Суецкиот канал.Откако се отвори каналот, постои дилема кој ќе ја плати сметката за тоа.

-Ќе побараме повеќе од милијарда долари во форма на компензација, рече Осама Раби, директор на Суец Канал Ауторити (Suez Canal Authority).

Сумата е формирана откако се земени предвид загубите од приходите за каналот како расходи за машини и за награди на луѓето кои беа вклучени во акцијата за поместување на товарниот брод, јави Си-Ен-Би-Си.

-Изгубивме многу пари, но го спасивме бродот без многу штета и загуби за него, рече тој.

Според египетските власти, тие се надеваат дека ќе постигнат договор за два до три дена, а во спротивно се подготвени за судска разврска на спорот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...