Кина планира да вакцинира 40 отсто од населението до крајот на јуни

Кина планира да вакцинира 40 отсто од населението до крајот на јуни. Според „Оксфорд Економикс“, амбициите на земјата ќе придонесат за 9,3 отсто економски раст оваа година.За да се постигне таа цел, Кина мора да вакцинира 10 милиони луѓе секој ден, што е двојно повеќе од сегашниот капацитет. Доколку кинеската влада успее да го одржи овој сооднос до третиот квартал, ќе се постигне колективен имунитет, т.е. ќе бидат вакцинирани помеѓу 60 и 70 отсто од населението во земјата.

Според студијата на „Блумберг њуз“, економистите предвидуваат дека растот на БДП на Кина оваа година ќе достигне 8,5 отсто.

Во меѓувреме, експерти од Светската здравствена организација рекоа дека вакцините против новиот коронавирус на кинеските лаборатории „Синофарм“ и „Синовак“ покажаа дека се безбедни и ефикасни, но потребни се дополнителни податоци.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...