Во Израел за еден ден регистрирани 11.000 новозаразени со Ковид-19

Во Израел во изминатите 24 часа регистрирани се речиси рекордни 11.000 новозаразени лица, соопшти денеска Министерството за здравство.Бројот на новозаразените е зголемен непосредно пред почетокот на новата учебна година.

Во последниве недели, бројот на нови случаи во земјата не престанува да расте – поради ширењето на сојот делта.

– Вчера беа пријавени повеќе од 9.000 нови случаи, а денеска – 10.947. Ова го надминува рекордот од 18 јануари – 10.118 нови случаи, соопшти Министерството.

Премиерот Нафтали Бенет изјави дека вработените во училиштата кои одбиваат да се вакцинираат ќе мора да се тестираат двапати неделно.

Во Израел, околу 5,5 милиони луѓе се вакцинирани во две дози односно 60 проценти од вкупното население.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...