Од коронавирус починаа повеќе Американци отколку од шпанскиот грип

Во Соединетите Американски Држави од Ковид-19 починаа поголем број жители отколку од шпанскиот грип во периодот од 1918-1919 година, покажуваат податоците што ги објави Универзитетот „Џонс Хопкинс“.Според најновите податоци на Институтот, повеќе од 675.700 луѓе заразени со новиот коронавирус починаа во САД.

Историчарите и Центарот за превенција и контрола на болести, главната американска агенција за јавно здравје, проценуваат дека од таканаречениот„шпански убиец“ настрадале најмалку 50 милиони луѓе ширум светот, вклучително и 675.000 во САД.

Така, шпанскиот грип, барем во апсолутна вредност, ја загуби титулата најлоша пандемија во поновата историја на САД.

Но, за разлика од Ковид-19, таа пандемија сериозно ги погоди возрасните групи како што се децата под пет години и луѓето помеѓу 20 и 40 години.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...