Кинески град од 9,5 милиони жители затворен поради три нови случаи на коронавирус

Кинескиот град Харбин е затворен поради нови случаи на инфекција со коронавирус, а испратени се и национални здравствени службеници за да се справат со ново можно жариште.Градот со 9,5 милиони жители во североисточна Кина денеска пријави три нови случаи на инфекција, еден ден откако беше пријавен првиот случај на инфекција во заедницата.

По првиот пријавен случај, властите почнаа масовно тестирање и ги затворија училиштата. Градските власти наредија затворање на поголеми места за собирање, како што се кина, кафулиња, спортски сали и салони за махџонг.

Градските власти бараат од граѓаните негативен тест за коронавирус за да патуваат, но дозволено е само неопходното патување, во спротивно на луѓето им е кажано да останат дома.

Кина успеа да спречи ширење на вирусот во нејзините граници со примена на скапа и строга стратегија која се потпира на заклучување и масовно тестирање.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува човек во кафич и му вика на шанкерот:
- Дај ми две дупли вотки.
- Ти изгледа си имал многу тежок ден, а?
- Абе остај, открив дека постариот брат ми е педер.
Доаѓа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...