Нов Зеланд воведува ковид-сертификати за масовни собири

Властите на Нов Зеланд денеска соопштија дека се воведува сертификат за вакцина против Ковид-19 како доказ за имунизација, што ќе биде потребен од следниот месец за да може да се присуствува на масовни собири и други настани со висок ризик, што е дел од новиот пристап во борбата против ширењето на Делта сојот.Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн рече дека сертификатите ќе помогнат да се спречи големите собири, како што се музичките фестивали, да се претворат во места со висок пренос на вируси.

– Ова сега е вообичаено во странство и има смисла, изјави таа.

Ардерн, исто така, нагласи дека е малку веројатно сертификати за вакцина да се користат во места како што се здравствени установи и супермаркети.

Нов Зеланд беше меѓу само неколкуте земји што минатата година ги намалија случаите на Ковид-19 на нула и во голема мерка беше без коронавирусот до појавата на многу заразната Делта варијанта во средината на август.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...